logo
  • Destek : 0(212) 000 00 00
  • E-Mail : info@yasamotizm.com
  • Eğitim Merkezi : Beylikdüzü, İstanbul

Otizmli bir çocuğun bakımı birçok düzeyde zor olabilir ve sağlıklı beslenme de bir istisna değildir. Ancak, otizmli bir çocuk için, sağlıklı, dengeli bir beslenme, öğrenme yeteneği, duygularını nasıl yönettikleri ve bilgi işleme biçimlerini değiştiren bir dünya yaratabilir. Otizmli çocuklar genellikle yemek yeme alışkanlıklarının sınırlı olması yanında yemek yeme zorlukları yaşadıklarından, ihtiyaç duydukları besin maddelerini, özellikle de kalsiyum ve protein almıyor olabilirler. Bu sebeple otizmde beslenmenin önemi gözardı edilmemelidir.

Birçok ebeveyn, çocuğun zevkinize, renklerine, kokularına ve dokularına duyarlılığını, dengeli bir diyetin önündeki en büyük engeller olarak görür. Çocuğunuzun yeni gıdaları denemeye başlaması-özellikle yumuşak ve kaygan olanlar- neredeyse imkânsız görünebilir. Çocuğunuzun belirli gıdalardan veya hatta bütün gıdalardan kaçınabildiğini görebilirsiniz. Uzmanlar, duyu sorunlarına yaklaşmanın en kolay yollarından biri, onları mutfak masasından uzak tutmak olduğunu söylüyor. Çocuklarınızı süpermarkete götürün ve deney yapacak yeni bir yiyecek seçmelerine izin verin. Eve döndüğünüzde, nasıl ve nerede büyüdüğünü öğrenmek için internette araştırın. Ardından nasıl hazırlanacağına birlikte karar verin. Bitirdiğiniz zaman, çocuğunuz yemek istemezse endişelenmeyin.

Beslenme Kolaylıklarını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Yoğun bir mutfak, parlak ışıklar ve mobilyaların düzenlenme biçimi, potansiyel stres kaynaklarının başındadır. Yemekleri olabildiğince öngörülebilir ve rutin hale getirmek size oldukça yardımcı olacaktır. Her gün aynı saatte yemek ikram etmek, stres azaltmanın en basit yollarından biridir. Buna ek olarak, kendinizi çocuğunuzun yerine koymaya çalışın ve daha kolay öğünler için ne gibi imtiyazlar verebileceğinizi düşünün. Çocuğunuz ışığa karşı hassassa, mum ışığında yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Onu her yemeğe dahil etmek için en sevdiği yiyecekleri seçebilir veya çocuğunuzun masanın en sevdiği koltuğu seçmesine izin verebilirsiniz.

Otizmde Beslenmenin Önemini Üzerine Uzmanların Görüşleri Nelerdir?

Ebeveynlerin iyi bildiği gibi, otizmli birçok bireyin yiyecek yutma hassasiyeti vardır. Ayrıca birçok otizmli birey öğün vakti daha da zorlayıcı davranışsal sorunlar yaratabilirler. Bilimsel çalışmaların yeni yayınlanmış bir meta analizi bu ebeveyn kaygılarını teyit eder ve otizm ile ilişkili en yaygın nutrisyonel yetersizliklere dair anlayışlar sağlar. Otizmli çocukların, yemek pişirme, aşırı gıda seçiciliği ve ritüel yeme davranışları gibi yeme zorluklarına beş kat fazla ihtimal verirler. Yetersiz beslenme, otizmi olan çocuklar arasında bozukluktan etkilenmeyenlere göre daha sık görülür.Özellikle, düşük kalsiyum ve protein alımı azlığı söz konusudur. Kalsiyum güçlü kemikler oluşturmak için çok önemlidir. Yeterli protein, büyüme, zihinsel gelişme ve sağlık için önemlidir. Araştırmacılar, kronik yeme sorunları olan bir çocuğun sosyal zorluklar ve akademik başarı riskini artırdığını belirtmiştir. Bu da ergenlik döneminde ve yetişkinlikte obezite ve kardiyovasküler hastalık gibi diyetle ilgili hastalık risklerini artırır, bu nedenle otizmde beslenmenin önemi büyüktür.

Tüm soru ve görüşlerinziz için bizi arayın!